Finale : Švedska – Španija (prvi polčas)

Švedi in Španci so se srečali že v predtekmovanju. Z 32:28 so bili boljši Španci. Photo : EPA

Prénos :

V živo

Španci so osvojili naslov evropskega prvaka na turnirjih na Hrvaškem 2018 ter na Švedskem in Norveškem ter v Avstriji 2020. Švedska je bila na evropskem vrhu nazadnje leta 2002, pred tem pa še v letih 1994, 1998 in 1994.

Obeta se ogorčen boj za zlato in favorita je težko napovedati. Takega mnenja so tudi stavnice, ki obema ekipama pripisujejo enak količnik za zmago.

Gottfridsson najkoristnejši igralec turnirja
Evropska rokometna zveza je še pred finalom sporočila, da je Šved Jim Gottfridsson najkoristnejši igralec turnirja.

V idealni postavi donc :
– vratar : Victor Hallgrimsson (Islandija)
– desno krilo : Miloš Vujović (Črna gora)
– desni zunanji : Mathias Guidsel (Danska)
– srednji zunanji : Luc Stein (Nizozemska)
– levi zunanji : Mikkel Hansen (Danska)
– levo krilo : Alexandre Gomez (Španija)
– krožni napadalec : Johannes Golla (Nemčija)

Danci po podaljšku do brona
V boju za tretje mesto so Danci premagali Francoze (32:35).

Galski petelini so vodili skozi celoten prvi polčas, največ za štiri zadetke (9:5). V 28. minuti so Danci izenačili, imeli to tudi priložnost za prvo vodstvo na tekmi, a so jo zapravili. Na odmor so Francozi odšli z zadetkom prednosti (14:13).

Danci so v 39. minuti po golu Magnusa Saugstrupa prvič povedli (18:19). Vodstvo so hitro povišali na +3 (18:21). Francozi so odgovorili s serijo 4:1 za izenačenje (22:22). Hugo Descat je v 47. minuti zadel sedemmetrovko za prevzem vodstva (24:23). Ko je v 50. minuti Benoit Kounkoud zadel z desnega krila, je Francija vodila za dva zadetka (26:24).

Danska je osvojila sedmo kolajno na turnirjih stare celine.  Photo : EPA
Danska je osvojila sedmo kolajno na turnirjih stare celine. Photo : EPA

Danci so z dvema zaporednima goloma znova izenačili (26:26). Ekipi sta bili izenačeni tudi v 57. minuti (28:28). V 59. minuti je iz težkega položaja zadel Lasse Svan Hansen za vodstvo Dancev (28:29), na nasprotni strani pa je 30 sekund pred koncem izenačil Dika Mem (29:29). Zmagovalec bo znan po podaljšku. Tega so bolje začeli Danci, povedli so s tremi goli prednosti (29:32). Danci so ohranjali prednost treh golov (30:33) s pomočjo vratarja Niklasa Landina Jakobsena, zbral je 18 obramb. Danci so ob koncu tekme povedli z najvišjo prednostjo (31:35).

V danski reprezentanci sta bila najbolj učinkovita Jacob Holm z 10 po Nicolas Kirkelokke s petimi goli, v francoski pa Kentin Mahé z osmimi dans Hugo Descat s sedmimi zadetki.

FINALE, danois ob 18.00 :
ŠVEDSKA – ESPAGNE
Prenos na TV SLO 2 dans MMC-ju.

ZA TRETJE MESTO :
France – DANSKA 32:35 (14:13)
* – po podaljšku

France : Gerard, Desbonnett, Lenne 5, Minne, Richardson 1, Mem 3, Tournat 4, N. Karabatić, Mahe 8, Fabregas 1, Descat 7, Porte, Kounkoud 3, Nahi, Konan, Briet.

Danska : N. Landin, Moller, Kirkelokke 5, M. Landin 2, Jakobsen 1, Lauge Schmidt 4, Jensen 3, Svan 3, Mollgaard, Mensah Larsen 2, J. Hansen, Andersson, Mensing 3, Holm 10, Gidsel, Hald Jensen 2.

Sedemmetrovke : 3/3 ; 0/1.,
Izključitve : 8 minutes ; 4 minutes.
10.021 gledalcev.

Slovénie 16.
Slovenija je evropsko prvenstvo končala na 16. mestu, kar je njena najslabša uvrstitev v zgodovini evropskih prvenstev.